Zaszczytne miejsce największej państwowej Uczelni niepublicznej w Małopolsce zajmuje Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Uczelnia proponuje aż sześć Wydziałów: Architektury i Sztuk Pięknych; Nauk o Bezpieczeństwie; Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych; Psychologii i Nauk Humanistycznych; Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Zdrowia i Nauk Medycznych. Różnorodność kierunków jest także niezwykle ciekawa, szczególnie dla kandydatów, którzy mają ambicję uczyć się z kilku dziedzin równocześnie. Studiując na jednej Uczelni dużo łatwiej jest pogodzić wówczas plan zajęć. Działają tu także jednostki przywydziałowe, którymi są m.in. Biblioteka, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Centrum Umów Międzynarodowych oraz Studium Pedagogiczne. Na Uczelni istnieje możliwość studiowania w trybie licencjackim oraz magisterskim, na kilkunastu różnych kierunkach, m.in. malarstwo, kosmetologia, ratownictwo medyczne czy organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej.