Ranking Główny Szkół Wyższych

Studia w USA

studia w usa

Studiowanie za granicą kojarzy się głównie z pobieraniem nauki w europejskich krajach. Co jednak, jeśli wymarzymy sobie nieco bardziej ekstrawagancką ścieżkę kariery i start na amerykańskiej uczelni? Czy to w ogóle możliwe?

Wiza i problemy z legalnym pobytem

Najbardziej podstawowym wymogiem, co nikogo nie powinno dziwić, jest biegła znajomość języka angielskiego. Niezbędnym egzaminem, który musimy zdać jest tzw. TOEFL. Niestety nie należy do łatwych, dlatego trzeba być bardzo dobrze przygotowanym. Ponadto jest ważny wyłącznie dwa lata.

Drugą i bardzo istotną kwestią jest uregulowany pobyt na „ziemi obiecanej”. Jest kilka możliwości sformalizowanego zamieszkiwania w USA. Szczęściarze dysponują amerykańskim obywatelstwem, kolejna grupa posiada zieloną kartę, a jeszcze inna może się ubiegać o tzw. wizę studencką w polskim konsulacie lub ambasadzie w USA. Dla tych, którzy nie posiadają żadnego dokumentu świadczącego o legalnym pobycie także istnieje możliwość pobierania nauki, lecz oferta uczelni jest znacznie ograniczona. Generalnie z wizą nie powinno być więc problemu, ponieważ przybywając do Stanów Zjednoczonych jako turysta i zostając przyjętym na studia, niemal natychmiast uzyskujemy wizę studencką, która kończy się wraz z ukończeniem nauki.

Ponadto, nie warto redukować swoich szans zaczynając naukę od podstaw, przechodząc kolejne stopnie edukacji w szkołach amerykańskich. Istnieje duża szansa, że nasza polska matura czy dyplomy uzyskanie z polskich uczelni, zostaną zatwierdzone także na tamtejszych uniwersytetach. W najgorszym wypadku zaliczymy tylko niezbędne przedmioty, a oceny z innych zostaną nam przeniesione.

Egzamin na studia w USA

Niezbędne będzie także zdanie egzaminu kwalifikującego na którąś z amerykańskich uczelni, czyli SAT, SAT II lub ACT, w zależności od prestiżu danego uniwersytetu. Każdy z nich ma inny stopień trudności. SAT jest najprostszym z nich i ocenia wiedzę matematyczną, językową i zdolność logicznego myślenia kandydata. Nie zakłada przy tym popisywania się swoimi pamięciowymi umiejętnościami, czyli tzw. „wkuwania na blachę” jak to ma miejsce w polskich szkołach.

Ile to kosztuje?

Jak wiadomo nauka na amerykańskich uczelniach nie jest bezpłatna. Jej koszta wahają się w granicach 12-30 tysięcy dolarów rocznie. Warto jednak wiedzieć, jak te koszta umniejszać, a możliwości jest naprawdę sporo. Studenci zagraniczni mogą pracować na terenie campusu, ubiegają się o stypendia, a także zarabiają pisząc eseje.

Co dalej?

Po ukończeniu amerykańskiej uczelni mamy do wyboru dwie możliwości. Niestety, Departament Stanu oczekuje, że zagraniczny absolwent wróci do swojego kraju, zatem raczej nie oferuje mu pracy. Chyba, że dwuletni staż da szansę stałego zatrudnienia. Perspektywa pracy w kraju z dyplomem amerykańskiej uczelni też jest bardzo ciekawa i wiele korporacji chętnie zatrudnia absolwentów. Zwykle biegle opanowali oni język angielski, są otwarci na wielokulturową współpracę i posiadają szereg cennych umiejętności, jakie nabyli mieszkając poza granicami kraju.

Dodaj komentarz