Marzenia do spełniania.
O szkole filmowej marzy się już od dziecka. Jeśli pasja jest na tyle silna, aby przetrwać późniejsze zderzenie z rzeczywistością, to po ciężkich trudach i przeprawach można osiągnąć sukces zawodowy na miarę tak wielkich aktorów i reżyserów, jak Roman Polański, Gustaw Holoubek, Elżbieta Starostecka, Cezary Pazura itp.
Uczelnie artystyczne nie są dla każdego. Szkoła filmowa to rozwiązanie dla tych, którzy pragnął nieco innego życia. Regularny zawód oparty na kilkugodzinnym przesiadywaniu przy biurku i przekładaniu papierów, analizie dokumentów i segregacji formularzy lub wniosków uważają za nudny i mało kreatywny. Ludzie, którzy marzą o czymś więcej, o karierze, sławie to kandydaci do szkoły filmowej. Aby jednak udało się dostać na uczelnie artystyczne trzeba być naprawdę utalentowanym oraz zmotywowanym do działania.
Ponadto należy być szczególnie ostrożnym i pewnym własnych umiejętności, mieć w głowie pewien projekt zawodowej kariery. Uczelnie artystyczne to niełatwa droga życiowa. Nierzadko trzeba się nie lada natrudzić, odbyć wiele rozmówi i wziąć udział w niejednym castingu aby zaistnieć w wąskim świecie teatru i filmu. Odnaleźć swoich odbiorców przekonując ich, że naprawdę jesteśmy szczególnie utalentowani. Dzisiejszy rynek nie uznaje masowości i powszechności, trzeba być wyjątkowym, aby nasza kariera przybrała oczekiwanego tempa.
Polskie szkoły filmowe.
Swą artystyczną pasję można realizować na czterech uczelniach filmowych w kraju. Z racji swej długiej działalności oraz tradycji i renomy, najbardziej znaną jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Na uwagę zasługuje także Krakowski Instytut Filmowy, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz najmłodsza z nich Warszawska Szkoła Filmowa powołana przez Fundację Edukacji i sztuki Filmowej Ślesickiego i Lindy. Państwowe szkoły kształcą studentów w formie nieodpłatnej, dlatego też corocznie na jedno miejsce przypada nawet kilkudziesięciu kandydatów pragnących realizować swe artystyczne pasje pod okiem wybitnych reżyserów i aktorów. Kursy reżyserii i szkoły prywatne oferują podobnie wysoki poziom nauczania, jednak wprost proporcjonalnie wysokie są także opłaty za czesne, co z góry dyskwalifikuje wielu młodych, zdolnych ludzi.
Dodaj komentarz